Endüstriyel Temizlik Nedir?

Endüstriyel Temizlik Nedir?

Sanayi bölgelerindeki fabrika ve diğer imalathanelerdeki makineler, zamanla farklı kirlerin oluşmasına neden olmaktadır. Kirler, üretim sonrasında bazı sorunları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle firmalar makine sistemlerinin kirlerinden arındırılması için endüstriyel temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Özellikle sağlık ve gıda alanında üretim yapan tesisler için endüstriyel temizlik oldukça gerekli bir hizmettir. Ancak endüstriyel temizlik sadece makinelerin temizliği ile sınırlı değildir. Çünkü fabrikalarda bulunan diğer alanların da etkin bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Böylece tüm alanlar hijyenik bir yapıya kavuşturulur ve bu durum üretime de olumlu bir şekilde yansır.
 
Endüstriyel temizlik, diğer temizlik türlerinden oldukça farklıdır. Çünkü temizlenen alanların önemli bir bölümü direkt olarak makineler ile ilgilidir. Bu nedenle mutlaka deneyimli ve yeterli ekipmanlara sahip bir temizlik şirketi ile çalışılmalıdır.

Endüstriyel Temizlik Nasıl Yapılır?

Endüstriyel temizlik sırasında uygun temizlik ekipmanları ve kimyasallar kullanılarak bölgenin dezenfekte edilmesi sağlanır. Tam otomatik sistemli makineler kullanılarak gerçekleştirilen bu temizlik, çıkarılması zor kir ve lekelerden dahi kurtulmayı sağlamaktadır. Yine endüstriyel temizlik işlemleri iki aşamadan meydana gelmektedir. Bunlardan ilki mekanik diğeri ise kimyasal temizliktir. Mekanik temizlik için genellikle çekiç, kürek, pinçe ve su püskürtmeli makine gibi ekipmanlar kullanılır. Kimyasal temizlik sırasında kullanılan malzemeler ise çözücü özelliğe sahip kimyasal ürünlerdir.
 
Endüstriyel temizlik sırasında zeminlerin sadece görünen kısımları değil derinlemesine temizlenmeleri sağlanır. Yine kablo yolları donanıma zarar vermeyecek şekilde temizlenir. Ayrıca metal aksesuarların dokusuna herhangi bir şekilde zarar gelmez ve endüstriyel atıkların tam anlamı temizlenmesi sağlanır.

Endüstriyel Temizlik Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Endüstriyel temizliğin en önemli avantajı makinelerde oluşmuş kir ve pasın arındırılmasıdır. Bu sayede temizlik öncesinde kir ve pastan görünmeyen makinelerdeki arızalar daha rahat tespit edilebilir. Yine arızaların tespiti ve hatta önlenmesi, makinelerin ömrünü uzatır. Ayrıca temiz bir ortam, çalışanları da psikolojik olarak olumlu yönde etkilemekte ve böylece çalışanların da verimliliği artmaktadır. Bunların yanı sıra çalışma ortamının hijyeni, insan sağlığını doğrudan etkiler. Dolayısıyla endüstriyel temizlik hem çevre hem ruh hem de beden sağlığı açısından son derece önemlidir. Siz de işletmenizin eğitimli personeller ve son teknoloji ekipmanlar ile temizlenmesi için Morkoç Gurup Temizlik ile çalışabilir, işlerinizin hijyen kuralları çerçevesinde yürütülmesini sağlayabilirsiniz.
temizlik